Неформальна та інформальна освіта

Неформальна освіта – це освіта, яка здобувається, як правило, за освітніми програмами та не передбачає присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти, але може завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій. Основні форми неформальної освіти: очна (тренінги, майстер-класи, семінари, майстерні тощо), дистанційна (дистанційні курси, вебінари).
Інформальна освіта (самоосвіта) – це освіта, яка передбачає самоорганізоване здобуття особою певних компетентностей, зокрема під час повсякденної діяльності, пов’язаної з професійною, громадською або іншою діяльністю, родиною чи дозвіллям. Така навчальна діяльність не обов’язково цілеспрямована та структурована, не фіксується документально, але сприяє розширенню професійних знань й умінь і є однією з ключових компетентностей особистості. Форми інформальної освіти: одноразові лекції, відеоуроки, медіа-консультації, спілкування в сім’ї, з колегами, читання спеціалізованих журналів, телебачення, відео, незаплановані випадкові бесіди тощо.
Визнання у Тернопільському національному технічному університеті імені Івана Пулюя результатів навчання, отриманих у неформальній та/або інформальній освіті регламентується відповідним Положенням (https://docs.tntu.edu.ua/base/document?id=569 ).
Згідно такого документу визнання результатів навчання у неформальній освіті дозволяється для дисциплін навчального плану, які вивчаються з другого семестру. Зарахована може бути як навчальна дисципліна повністю, так і її складові (змістовні модулі, окремі теми тощо). Визнання результатів проводиться у семестрі, який передує семестру, в якому згідно з навчальним планом ОП передбачено вивчення дисципліни, яка може бути частково чи повністю зарахована. Визнаними можуть бути результати навчання, здобуті в неформальній освіті в обсязі, що не перевищує 10% від загального обсягу освітньої програми здобувача, але, як правило, не більше 8 кредитів у межах навчального року. Зарахування результатів неформальної освіти здійснюється за заявою здобувача та передбачає підтвердження того, що здобувач досяг певних результатів навчання, передбачених ОНП, за якою він навчається.
В результаті спільного виконання викладачами кафедри інжинірингу машинобудівних технологій проекту Еразмус+ “Створення мережі та інфраструктури підтримки молодіжного інноваційного підприємництва на платформі фаблабів» в університеті створено та працює Центр 3D технологій «Фаблаб» https://fablab.tntu.edu.ua/, де аспіранти напряму «Механічна інженерія» мають можливість пройти навчання у формі неформальної освіти для створення власних розробок та прототипів.
Аспіранти спеціальності 131 «Прикладна механіка» мають також можливість навчатися за програмою екосистеми інноваційного підприємництва YEP https://fablab.tntu.edu.ua/startap-inkubator-yep/ та створювати власні технологічні стартапи.
Освітні платформи, на яких можна отримати неформальну освіту у вигляді різноманітних курсів та “спеціалізацій”: Coursеra, Udemy, Prometheus, edX і т.п. Рівень знань здобувачів вищої освіти, здобутих за програмами неформальної освіти має бути підтверджений відповідними документами.
Інформальну освіту аспіранти здобувають завдяки відвідуванням одноразових лекцій на виробництві, випадковим бесідам з НПП університету та одногрупниками, перегляду відеоуроків, медіа-консультаціям з представниками виробництва, читання спеціалізованих журналів  тощо.
Image
Image

Сертифікати аспіранта Антона Бобкова (зарахований у 2023 р.), які отримані за результатами навчання у неформальній освіті в рамках освоєння освітньої компоненти Основи педагогіки та психології вищої школи”

Image

Сертифікат аспіранта Назарія Биківа, які отримані за результатами навчання у неформальній освіті в рамках освоєння освітніх компонент Статистично ймовірнісні підходи механіки руйнування” та “Фізичні основи міцності матеріалів”

Image

Сертифікат аспірантки Ірини Дідич, який отримано за результатами навчання неформальній освіті в рамках освоєння освітньої компоненти Статистично ймовірнісні підходи механіки руйнування” та “Фізичні основи міцності матеріалів”

Image