Історія кафедри інжинірингу машинобудівних технологій

Кафедра інжинірингу машинобудівних технологій є профілюючою та випускною для студентів університету, які навчаються за спеціальністю 131 «Прикладна механіка» галузі знань 13 «Механічна інженерія». При реорганізації кафедр технологій машинобудування і технології та обладнання зварювальних виробництв створено нову кафедру інжинірингу машинобудівних технологій і 01.08.2020 р. в.о. завідувача кафедри призначено к.т.н., доц. Окіпного І.Б., фахівця в галузі міцності і довговічності відповідальних елементів конструкцій., а з 01.01.2021 р. його обрано завідувачем кафедри.
В 2021 році Сенчишин В.С. у Донбаській державній машинобудівній академіі (м. Краматорськ) захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидат технічних наук за спеціальністю 05.03.06 – Зварювання та споріднені процеси і технології.
В 2021 році проф. Пульці Ч.В. призначено довічну державну стипендію видатним діячам освіти, та нагороджено грамотою Верховної Ради України.
В 2023 році Паньків В.Р. отримав вчене звання доцента а в 2024 році Васильків В.В. - професора.
На сьогоднішній день навчальний процес на кафедрі інжинірингу машинобудівних технологій забезпечують 21 викладач, з них 4 доктори технічних наук та 15 кандидатів технічних наук, 2 викладачі  та навчально-допоміжний персонал. 

Стратегічні напрямки діяльності кафедри інжинірингу машинобудівних технологій:

  1. забезпечення освітнього процесу відповідно до стандартів вищої освіти.
  2. провадження на високому рівні освітньої діяльності, яка забезпечує здобуття вищої освіти відповідного ступеня за обраними спеціальностями.
  3. забезпечення практичної підготовки осіб, які навчаються в університеті, через проходження ними практики на підприємствах, в установах та організаціях згідно з укладеними університетом договорами або у його структурних підрозділах, що забезпечують практичну підготовку.
  4. провадження освітньої, наукової, інноваційної, міжнародної та іншої діяльності.
  5. забезпечення творчої діяльності учасників освітнього процесу.
  6. налагодження міжнародних зв’язків при провадженні міжнародної діяльності університету в галузі освіти і науки,.
  7. забезпечення підготовки аспірантів і докторантів, формування сучасного наукового кадрового потенціалу, здатного забезпечити розробку та впровадження інноваційних наукових розробок.
  8. розробка підручників, навчальних посібників і наукових праць, методичних та інших видань за профілем роботи кафедри та забезпечення академічної присутності кафедри у глобальній мережі Інтернет.
  9. організація стажування та підвищення кваліфікації науково-педагогічних та наукових працівників кафедри.

Основні завдання кафедри інжинірингу машинобудівних технологій:

- Започаткування нової освітньої програми «Інжиніринг машинобудівних технологій» (розглянуто та затверджено вченою радою університету 18.11.2020 р.)
- Розширення на базах вищих навчальних закладах професійно-технічної освіти  м. Тернополя підготовки молодшого спеціаліста за спорідненими спеціальностями
- З метою підвищення та заохочення абітурієнтів започаткувати та ліцензувати  на базі кафедри підготовку робітничих спеціальностей за профілем кафедри
- Підвищення ефективності профорієнтаційної роботи та збільшення кількості вступників, розширити зону профорієнтаційної роботи за межі області
- Підготовка та акредитація спеціальності 131 Прикладна механіка (PhD – 2021 р., бакалавр, магістр – 2024 р.)
- Підвищити показники участі та здобуття призових місць студентами кафедри у ІІ турах Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт та ІІ етапах Всеукраїнських студентських олімпіад, а також проведення на базі кафедри ІІ туру ВКСНР)
- Підвищення інтелектуального потенціалу кафедри та професіоналізму професорсько-викладацького складу, розширення та розвиток науково-дослідної бази кафедри
- Залучення науково-педагогічних працівників до виконання держбюджетних та госпдоговірних тем, в тому числі за рахунок проведення на базі кафедри Міжнародних та Всеукраїнських конференцій
- Підвищення рівня академічної мобільності через участь у міжнародних програмах і проектах
- Покращення та розширення матеріально – технічної бази кафедри
- Підвищення позиції кафедри в рейтингу університету.

Історія кафедри технології машинобудування бере початок у далекому 1969 році. За наказом ректора Львівського політехнічного інституту 24 квітня 1969 року № 206 від 12 квітня 1969 року на базі кафедри технології металів і матеріалознавства загальнотехнічного факультету було створено кафедру технології машинобудування Тернопільського філіалу Львівського політехнічного інституту (ТФЛПІ). До складу кафедри ввійшли лабораторії верстатів, різальних інструментів, технології металів, металознавства, автоматизації виробництва та учбові майстерні. Лабораторії були обладнані новими верстатами, приладами та інструментами, які виділяли зі своїх фондів Тернопільські та Львівські підприємства. На кафедрі діяли денна, вечірня та заочна форми навчання. Необхідне методичне забезпечення навчального процесу розроблялося викладачами кафедри. Учбовий процес закріплювався під час щорічних виробничих практик на підприємствах Тернополя, Львова, Києва, Москви та інших міст. За кафедрою ТМ були закріплені такі дисципліни як технологія машинобудування, проектування і виробництво заготовок, металорізальні верстати (МРВ), теорія різання металів, проектування пристроїв для МРВ, матеріалознавство, проектування механоскладальних цехів, автоматизація виробничих процесів в машинобудуванні, проектування різального інструменту, організація і планування виробництва, охорона праці, основи трудового законодавства, економіка машинобудування та інші. Викладачі кафедри разом із студентами займалися науковою роботою, виступали з лекціями на підприємствах м. Тернополя і області, надавали допомогу і консультації з технічних питань різним організаціям.

В ході реорганізації ТФЛПІ в Тернопільський приладобудівний інститут, а згодом в національний технічний університет на базі кафедри технології машинобудування і з залученням її викладачів було організовано ряд нових кафедр. Так в 1972 році була створена кафедра верстатно-інструментальних систем автоматизованого виробництва, в 1988 році – кафедра автоматизації виробництва, у 1992 році була створена кафедра економіки, а у 2002 році – кафедру комп’ютерних технологій в машинобудуванні. На виробничих площах ВАТ «Тернопільський комбайновий завод» у 1986 році було створено філіал кафедри технології машинобудування, де студенти в умовах діючого виробництва оволодівали комплексом теоретичних знань і практичних навиків. В 1991 році на Всеукраїнському конкурсі на кращий філіал кафедри на виробництві філіал кафедри на ВАТ «ТеКЗ» зайняв 2-е призове місце.
За період свого існування кафедрою технології машинобудування підготовлено більше 1600 висококваліфікованих фахівців, які працюють у всіх регіонах України та за її межами. Серед випускників кафедри доктори технічних наук, професори, академіки, заслужені винахідники України, генеральні директори, провідні спеціалісти машинобудівних та сільськогосподарських підприємств, комерційних структур, державні та громадські діячі. Кафедра по праву пишається своїми випускниками, які завдяки знанням, отриманим під час навчання в інституті, зуміли досягнути значних успіхів в своїй професійній діяльності На протязі більше ніж сорока років на кафедрі проводиться плідна науково-дослідна робота. Основними напрямками цієї роботи є: розроблення конструкцій і технології виготовлення транспортних технологічних машин і систем машин; підвищення довговічності та надійності важконавантажених механізмів машин. На основі договору про співдружність між колективами кафедри ТМ і Українським науково-дослідним інститутом сільськогосподарського машинобудування розроблено конструкції захисних механізмів сільськогосподарських машин і стенд для їх випробувань. Про науковий рівень кадрового складу свідчить той факт, що фахівці кафедр є членами спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій.

Image

Зокрема в 1991 році була створена перша на Тернопільщині спеціалізована вчена рада з захисту кандидатських дисертацій. При безпосередній участі працівників кафедр в університеті була відкрита аспірантура. Кафедри плідно співпрацюють з багатьма вищими навчальним закладами України та зарубіжжя, в тому числі з національним технічними університетами «Київський політехнічний інститут», «Львівська політехніка», Луцьким, Івано-Франківським, Одеським університетами, Національним університетом біоресурсів і природокористування України, Будапештським, Софійським та Жешувським університетами, Українським інститутом сільськогосподарського машинобудування та багатьма іншими. На кафедрі працює 11 викладачів, з них 10 кандидатів і один доктор технічних наук. На кафедрі читаються такі дисципліни: «Технологія машинобудування», «Проектування та виробництво заготовок», «Проектування технологічного оснащення», «Проектування механоскладальних цехів», «Технологічна підготовка виробництва», «Надійність машин», «Експлуатація та обслуговування машин», «Охорона праці в галузі», та ряд інших.
Враховуючи високу значимість прогресивних комп’ютерних технологій та їх постійний розвиток, в 2002 році на базі кафедри технології машинобудування була створена кафедра комп’ютерних технологій в машинобудуванні. Основним завданням діяльності кафедри є підготовка висококваліфікованих фахівців, які вміли б ефективно використовувати комп’ютерні технології для вирішення інженерних задач. Навчальний процес на кафедрі забезпечують 7 викладачів, з них 2 доктори та 5 кандидатів технічних наук, та навчально-допоміжний персонал. Під їх керівництвом студенти вивчають цілий ряд дисциплін, пов’язаних з використанням комп’ютерних технологій в машинобудуванні, зокрема «Математичне моделювання інженерних задач на ЕОМ» «Технологія автоматизованого виробництва»; «САПР технологічних процесів»; «Комп’ютерна підготовка», «Автоматизоване проектування технологічного оснащення» та інші, виконують курсові та дипломні проекти, займаються науково-дослідною роботою. На кафедрі розроблена та успішно реалізується концепція підготовки студентів в сфері комп’ютерних технологій, в рамках якої сформульовані вимоги до випускників різного рівня освітнього процесу в сфері комп’ютерних технологій; опрацьовуються питання єдності і взаємопов’язаності програмного забезпечення за курсами і за спеціальностями; реалізується відповідна кадрова політика; проводиться технічне оснащення лабораторій кафедри; отримуються сучасні професійні програмні комплекси; проводиться перегляд робочих програм і навчальних планів з метою насичення елементами інформаційних технологій всіх учбових дисциплін; відкриваються спеціальні дисципліни.

Кафедра технології та обладнання зварювального виробництва була організована у Тернопільському філіалі  Львівського політехнічного інституту у 1988 р. (наказ по ЛПІ № 87-10 від 15 липня 1988 р.). Першим завідувачем кафедри було призначено доктора технічних наук, професора Кулініча В.О., спеціаліста в області електричних машин. У склад кафедри входило, на той час, три секції: «Зварювання», «Електротехніка» і «Металознавство».
У 1991 році на базі Тернопільського філіалу Львівського політехнічного інституту організовано Тернопільський приладобудівний інститут (Постанова Ради Міністрів України № 48 від 27 лютого 1991 р.). З 1996 р. – Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя.
У зв`язку з реорганізацією інституту на базі кафедри «Технології і обладнання зварювального виробництва» організовано три кафедри: “Обладнання і технології зварювального виробництва”, “Електротехніки і електроніки та “Матеріалознавство”.
Завідувачем кафедри «Обладнання і технології зварювального виробництва» було призначено кандидата технічних наук, доцента Татарина Б.П., спеціаліста в області технології та устаткування зварювання. 
Над становленням спеціальності і лабораторій кафедри активно працювали викладачі Шпак Р.І., Пулька Ч.В., Федоров О.В., Мастенко В.Ю., Грондзаль З.Я., Зарічнюк М.Я., Яворський М.Й., Михальчишин М.С., зав. лабораторіями – Безкоровайний І.Г., Шанайда І.С., лаборанти – Пуківський І., Придивус О., Довбак М. та інші. Звання почесного професора кафедри присвоєно Микитіну Я.І. – голові правління ВАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування» за спонсорську допомогу в передачі зварювального устаткування для кафедри та співпрацю. Згодом викладачами кафедри працювали Назар І.С., Шпак А.Р., Малюта С.І., Вітровий А.О., Гладьо В.Б., Фостик В.Б., на посаді зав. лабораторіями – Ляхов В.В., провідного інженера – Сушинський В.І., Кучерепа Д.Ф.
Наукова діяльність викладачів кафедри ознаменована захистом кандидатських дисертаційних робіт: Шпак Р.І. (1990 р.), Пулька Ч.В. (1992 р.), Гурик О.Я. (2003 р.), Лазарюк В.В. (2004 р.). У 2006 р. Пулька Ч.В., а в 2014 р. Барановський В.М. захистили докторські дисертації. Кандидатські дисертаційні роботи захистили випускники кафедри: Сташків М.Я. (2003р.), Біщак Р.Т. (2011р.). , Баран Д.Я. (2014), Мариненко С.Ю. (2016), Порохонько В.Б. (2021).
1.07.2008 р. завідувачем кафедри «Технології і обладнання зварювального виробництва» обрано д.т.н., проф. Підгурського М.І., спеціаліста в галузі втомної міцності зварних конструкцій.
З 21.07.2008 р. на кафедрі відкрито аспірантуру зі спеціальності: 05.03.06 – «Зварювання та споріднені процеси і технології».
У 2009 р. Окіпному І.Б. було присуджено премію Президента України для молодих вчених, а у 2011р. він став Лауреатом премії Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок.
Студенти кафедри упродовж 2010-2019 рр. демонстрували високі показники теоретичної та практичної підготовки, результати якої були підтверджені зайнятими призовими місцями у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності "Технологія та устаткування зварювання", а результати їх науково-дослідницької роботи неодноразово були переможцями ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за напрямом "Зварювання".
Наукові напрями кафедри: 
► розробка нових енергоощадних технологій для виготовлення    спрацьованих деталей машин і механізмів зносостійкими порошкоподібними твердими сплавами з використанням струмів високої частоти; 
► прогнозування технічного ресурсу циклічно навантажуваних зварних конструкцій з врахуванням експлуатаційних і технологічних чинників. 

Image
Image